Nemcsak a tavasz van itt, hanem végre a kirándulóidő is. Az időjárásappom szerint hétvégén már 23 fok és napsütés lesz Budapesten és környékén, szóval :DDDDDD! Tökéletes idő kiránduláshoz, piknikezéshez. Mióta kicsit többet foglalkozom a hulladékmentes életmód témájával, sokszor belegondolok, hogy egy-egy tevékenységgel mennyi szemetet termelünk, és hogyan lehetne ezen változtatni. A következőkben a tavaszi piknikezéshez mutatok hulladékmentes alternatívát, hogy ne ez legyen a vége: :((((((((((
Illetve dehogy csak a piknikezéshez! A következő tippeket hasznosíthatjátok akkor is, amikor
- reggelit vásároltok munkába menet;
- valahol ebédet vesztek, amit aztán az irodában esztek meg;
- hazafele beszaladtok kenyérért, péksüteményért a boltba;
- vagy bevásároltok.
A vásárlásainkkal ugyanis rengeteg szemetet termelünk, ugyanakkor minden vásárlás egy jó lehetőség arra is, hogy védjük a környezetet.
Vegyünk egy teljesen egyszerű példát: szeretnétek péksüteményt enni, mellé felvágottat és sonkát, egy kis sajtot, salátát vagy olajbogyót, desszertnek kekszet, és jólesne kávé vagy dzsúsz is.
A legrosszabb esetben a péksüteményt műanyag zacsiba, a sonkát, a felvágottat, a sajtot előre szeletelve, vákuumcsomagolásban, a salátát szintén előre csomagolva vagy műanyag dobozban veszitek meg, a kávéhoz papírpoharat kaptok műanyag fedővel. A dzsúsz vagy műanyag flakonban, vagy italos kartonban kerül hozzátok.
Ha szendvicset készítetek belőle, akkor előkerül a folpack vagy alufólia, szalvéta, még egy műanyag zacsi. És hoppá, máris több szemetet termeltetek, mint ez a lány három év alatt.
Egy fokkal jobb, ha a csemege- és sajtpultból vásároltok sajtot, sonkát, felvágottat, olajbogyót. A kávéhoz termoszt visztek, a dzsúszt pedig elfelejtitek – a szupermarketekben található levek gyümölcstartalma nagyon messze van a frissen préselt gyümölcs- és zöldséglevekétől, cserébe rengeteg cukrot tartalmaznak, amire sokszor nem is figyelünk oda, amikor vásárolunk.

Mi lenne a legideálisabb verzió?
Sajnos még az sem, amit ezeken a fotókon láttok, pedig tényleg mindent elkövettünk, hogy a saját háztartásunkból összeállítsuk a hulladékmentes piknikhez szükséges hozzávalókat.
Már a vásárláskor figyeltünk arra, hogy:
- A péksütemények és a gyümölcsök bájos vászonzsákokba kerüljenek.
Ennek egyébként a szerkesztőségközeli kis pékségben nagyon örültek, meg is dicsértek bennünket, hogy milyen jó, hogy ennyire odafigyelünk a környezetre, jó lenne, ha sokkal többen csinálnák így. Mi a The Sorting Bags zsákocskáit használtuk, de a Shamo bags, a ProfiBag vagy a Cibi is készít Magyarországon ilyeneket. Amúgy pedig bármilyen márkátlan textilszatyor megteszi, ha olyan van éppen otthon.
Sajnos a különböző, hulladékmentes életmóddal foglalkozó Facebook-csoportokban (ebben vagy ebben) rendszeresen olvasok olyan bejegyzéseket, hogy valahol csúnyán néznek a vászonzsák miatt.
Én erre azt mondom, ne nézzen senki csúnyán, legyen teljesen mindegy, miben viszem el, ha egyszer kifizetem.
- A csokis kekszet és az olajbogyót csatos üvegbe kértük.
És ugyanígy tettünk volna akkor is, ha felvágottat, sajtot, kencéket kértünk volna a csemege- vagy sajtpulnál. Sajnos nem minden élelmiszerboltban vevők arra, hogy a különböző ibrikeket feltegyék a mérlegre, teljesen csomagolásmentes boltból egy sem, csomagolásmentes termékeket áruló boltból pedig viszonylag kevés létezik itthon.
A hulladékmentes vásárlás sokszor nehezített pálya, de szerencsére ma már több lista is fent van a neten, amelyek összegyűjtik azokat a helyeket, ahol a csomagolásmentes vásárlás nem ördögtől való. Ezek (például itt) folyamatosan frissülnek.
(Természetesen, ha IGAZÁN odafigyelnénk, akkor nem kerülne felvágott a szendvicsbe, helyette házi kencék, esetleg sajtok, házi sonka, kolbász. Akkor otthon sütnénk a kekszet, és az olajbogyót is háromszor meggondolnánk, mert minél közelebbről érkezik az élelmiszer, annál inkább fenntartható a rendszer.)

Mire cseréljük a papírszalvétát, a műanyag evőeszközöket vagy a folpackot?
- Csomagoljátok az ételeket műanyag, üveg- vagy fémdobozokba!
Ezeket tényleg évekig, évtizedekig lehet használni, nem úgy, mint a papírszalvétát, az alufóliát vagy a folpackot. A Pinteresten számtalan olyan fotót láttam, ahol egységes, gyönyörű fémdobozokkal vagy csatos üvegekkel ment valaki vásárolni.
Azt azonban nagyon is érdemes mérlegelni, hogy csak azért érdemes-e lecserélni a régi befőttesüvegeket, műanyag edényeket, mert azok nem mutatnak olyan jól az Instagramon. Lassan, de folyamatosan megválhattok tőlük, de
ha egy használható műanyag edényt egyszerűen „kidobtok”, miközben a zero waste zászlót lobogtatjátok, az azért nem túl hiteles hozzáállás ehhez a történethez.
- Használjatok fém vagy komposztálható fa evőeszközöket.
- Legyen nálatok konyharuha, textilszalvéta.
- Használjatok újra és újra használható műanyag vagy üvegpoharakat.
- Igyatok kulacsból, termoszból.
- Felejtsétek el az egyszer használatos műanyag szívószálat: létezik már papírból és fémből is.
- Ismerkedjetek meg a méhviaszos biopamut élelmiszercsomagolóval.
Vannak, akik saját maguk készítik ezeket, mások megveszik őket, de a lényeg ugyanaz: lebomló, komposztálható, legalább egy évig folyamatosan használható, természetes csomagolóanyagról van szó, amelybe a szendvicstől kezdve a félbevágott almán át a csokis, kencés dolgokat is beburkolhatjátok anélkül, hogy azok mindent összekennének.
Milyen ételeket készítsünk a zero waste piknikhez?
Nemcsak a szemétmennyiséget, hanem a piknikkosár méretét és súlyát is csökkenthetitek azzal, ha átgondoljátok a menüt. Nem biztos, hogy hatalmas mennyiségű salátát, kencéket kell magatokkal vinni, inkább
- kézzel ehető partifalatokat;
- fasírtgolyókat;
- szendvicseket;
- ropogós kekszeket;
- otthon felszeletelhető, kézzel ehető quiche-t;
- muffinokat.
És még egy fontos dolog!
Ne akarjatok minden szabályt azonnal betartani, mindent lecserélni, hanem kezdjetek lassabban vásárolni, tudatosabban dönteni és folyamatosan átállni a kevesebb szemét, majd a szemétmentes életmódra. Nem mindig lesz egyszerű, nem mindig tudjátok majd betartani sem, de ha egyszer elkezditek, onnantól biztosan nem álltok vissza.




Inspiráló, lenyűgöző, jó fej – Bea Johnson, a zero waste nagykövete Budapesten járt
Nem mindenki kulacsba töltött vízzel érkezett. Ez volt az első megállapításom a zero waste életmód legbefolyásosabb képviselőjének tartott Bea Johnson budapesti előadása előtt. Volt, aki előtt palackos víz vagy kóla, mások előtt dobozos üdítő állt, de a kiállítótérben vásárolhattam volna ökopalackos vizet is. Még az érdeklődők is különböző szinteken állnak a „nulla hulladék” témában – de idehozta őket a kíváncsiság, és az a vágy, hogy változtatni és változni akarnak. A cikk folytatását ide kattintva olvashatjátok.