Lilla már írt nektek a szülés utáni hajhullás okairól és következményeiről, most viszont nem csak a kismamákat érintő hajhullásnak járunk utána. Dr. Görömbey Zoltán, az Oxygen Medical endokrinológusa segít abban, hogy napi hány hajszál elvesztése tekinthető még elfogadhatónak, és milyen okok miatt jelentkezhet a hajhullás.
Az orvos szerint napi 40–60 szál haj elvesztése még természetesnek tekinthető. Viszont ha ehhez képest feltűnően megnő a kihullott szálak száma és nem nő normálisan újra a haj, már érdemes utánajárni, milyen kóros ok állhat a háttérben.
A hajhullás jelentkezhet foltokban vagy szétszórtan
Foltos hajhullás oka lehet, hogy a szervezet védekezési rendszere tévedésből a hajhagymák ellen fordul.
Ennek hátterében gyakran áll egyfajta góc (akár egy mandulagyulladás), és ha ezt sikerül kideríteni és például antibiotikummal kezelni, a hajhullás megállhat.
Szétszórt hajhullás esetében a haj az egész fejbőrön megritkul, ilyenkor az egész szervezetet érintő okot kell keresni.
Átmenetileg kialakulhat szülés után, fertőző betegség vagy vashiányos állapot, nem megfelelő táplálkozás, vegetarianizmus esetén.

A pajzsmirigyhormon szintjének csökkenése is állhat a hajhullás hátterében
A doktor úr arra is felhívja a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegség is gyakran okozhat hajhullást. Ez a probléma más tüneteket is okoz, amelyek egy részét nehéz beazonosítani, hiszen olyan általánosságok, mint a fáradékonyság és a koncentrációs zavarok.
Komolyabb esetekben:
- az anyagcsere lelassul
- csökken a teherbíró-képesség
- aluszékonyság
- hízás
- csökkent libidó
- a körmök töredeznek
- a testen ödémák jelenhetnek meg

A hajhullás okának kiderítésekor figyelembe kell venni számos más tényezőt is, amelyek szintén súlyosbíthatják a helyzetet. Ilyen például:
- dohányzás
- túlzásba vitt fogyókúra
- nyomelemhiány, vas-, A- és E-vitaminhiány,
- hajat károsító kozmetikumok
- gócok a szervezetben (fogban, arcüregben, orrgaratban, epehólyagban)
- bizonyos gyógyszerek ( fogamzásgátlók, béta-blokkolók)
Az alulműködés, vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése. Az autoimmun folyamat egyrészt károsíthatja a pajzsmirigyet és csökkent működést eredményezhet – melynek egyik tünete a hajhullás –, másrészt az antitestek közvetlenül is károsíthatják a hajhagymákat. Dr. Görömbey Zoltán szerint az endokrinológiai vizsgálat lehet a kivizsgálás első lépése.