A fehér utcai sportcipőt sokan mezítláb viselik nyáron, sokan pedig zoknival. A zoknin – főleg, ha fehér – azonban minden aprócska kosz és izzadságfolt látszódik, érdemes a zoknimosási tudnivalókat felfrissíteni.
A titokzokni már nem menő, helyette itt vannak a kedvenc mintás zoknijaink. De titok vagy sem, tisztának kell azért lenniük.
Nem árt tudni, milyen anyagból van a zokni!
Már csak azért sem, mert ez nagyban meghatározza, hány fokon tudjátok mosni.
- A pamutzoknikat 30-40 fokon, folyékony mosószerrel.
- A gyapjú vagy merino zoknikat 30 foknál is alacsonyabb vízben gyapjúmosószerrel (és leginkább kézzel). A szárítógépet inkább nem javasoljuk, a fektetve szárítást igen.
- A nejlonzoknikat folyékony mosószerrel, kézzel érdemes mosni. A szárító számukra is tabu.
- A sportzoknikat maximum 40 fokon mossátok, a magasabb hőfok deformálja az alapanyag szálait, így gyengíti azt a funkcióját, hogy elvezesse a nedvességet.
Akinek gombás a lába, válasszon olyan zoknikat, amelyeket 60-90 fokon moshat is, vagy kifőzhet.
A fehér zoknik igazi titka azonban nem a mosás, hanem az áztatás.
Mibe áztassatok?
- ecet (1 deci) + víz (2 liter) – melegítsétek 40 fokra, hagyjátok benne a zoknikat fél óráig (ne tovább), majd nyomkodjátok ki őket, és mehetnek a mosásba
- citromsav (25 g) + víz (2 liter) – melegítsétek fel a vizet 40 fokra, ebben áztassátok a zoknikat fél óráig
- mosószappan – dörzsöljük át mindegyiket szappannal, majd hagyjuk ázni a szappanos vízben egy éjszakát
- folttisztító só (nátrium-perkarbonát) – ez egy aktív oxigénes vegyület, amely használhattok áztatáshoz, folteltávolításhoz, fehérítéshez is
Robbanásveszély: ezeket a tisztítószereket soha ne vegyítsétek! >>>
Ha semmi nem működik, főzzétek ki!
Csak és kizárólag a pamutzoknikat tegyétek ki ennek a műveletnek. Forraljatok egy edényben vizet, tegyetek hozzá pár szelet citromot vagy szódabikarbónát, dobjátok bele a zoknikat néhány percre (!), majd halásszátok ki őket. Majd mehetnek a mosógépbe egy alapos mosásra.