A beton izgalmas alapanyag, amelyet már az ókori Rómában is használtak adalékanyagos könnyűbeton verzióban is, és amely napjaink legfontosabb, legtöbbet alkalmazott mesterséges építőanyaga.
A beton izgalmas alapanyag, amelyet már az ókori Rómában is használtak adalékanyagos könnyűbeton verzióban is, és amely napjaink legfontosabb, legtöbbet alkalmazott mesterséges építőanyaga.
A könnyűbeton története
Könnyűbetont már a rómaiak is készítettek, ők vulkáni tufát, lávaport, valamint újrahasznosított téglaport használtak adalékanyagként. Napjaink egyik korszerű, az energia- és környezettudatosság követelményeinek maximálisan megfelelő keramzit könnyűbeton falpanelt alkalmazó építési technológiája a Prelement által forgalmazott Thomas-Praefa rendszer.
A különféle könnyűbetonok felhasználási területe egyre szélesebb, legfőbb előnyei, a könnyű súly és az optimális szilárdság miatt.
Számos adalékanyagot - üveg, gáz, papír, fa, polisztirol, duzzasztott agyaggyöngy stb. - használnak a könnyűbetonokhoz, így típusa, tulajdonságai, azon belül is teherbírása, hőszigetelő képessége ezek függvényében változik.

Milyen szerkezetek építhetők könnyűbetonból?
A könnyűbeton bátran alkalmazható a betonszerkezetek és a hagyományos falazati anyagok alternatívájaként a magasépítésben, akár falelem panelek készítésére is.
A könnyűbetont
- padlásfödémek, nem járható lapostetők, terasztetők hőszigetelésére,
- tetőfelújítás esetén födémfeltöltésre, -kiegészítésre,
- tetőtérbeépítés alkalmával hőszigetelő és feltöltő, kiegyenlítő réteghez,
- lapostetőknél a lejtéshez és a csapadékvíz-szigeteléshez,
- épített medencék esetén a hőszigetelő aljzathoz és oldalfalhoz lehet jó megoldás.
A keramzit tulajdonságai
A keramzit számos pozitív tulajdonsága révén rendkívül jó építőanyagot eredményez. A magas hőfokon kiégetett, duzzasztott agyaggöngy kerek vagy ovális alakú, jellegzetes égetett, kb. 0,5 mm vastag külső klinker bevonattal, valamint apró pórusú belső szerkezettel rendelkezik, továbbá
- nagyon könnyű, kényelmesen szállítható és alkalmazható,
- jól ellenáll a nedvesség, a savak, valamint a rothadó folyamatok (penész és gombák) hatásának,
- fagyálló és éghetetlen, viszonylag tartós és meleg,
- teljesen ellenálló az élő károkozókkal szemben,
- kiváló páraáteresztő képességgel rendelkezik,
- nem választ ki vegyi anyagot vagy gázt.
A keramzit könnyűbeton megfelel a szerkezetbiztonság, a tűzvédelmi, a használati biztonság, a higiénia, az egészség- és környezet-, valamint a zaj elleni védelem, továbbá az energiatakarékosság követelményeinek.
A keramzit a normál vasbeton falazatokhoz képest könnyebb, emberközelibb anyagot eredményez, így kiválóan alkalmas nagypaneles technológiával készülő típus- vagy egyedi gyártmánytervek alapján családi és társasházak építéséhez.