Charleston, jazz- és illegális szeszklubok, cigaretta, rövid haj, és annál is rövidebb szoknyák, káromkodás, és alkohol, alkohol, alkohol. Annak ellenére, hogy a '20-as évek elején megkezdődött a szesztilalom, akkor köszöntött be a féktelen bulizások kora!
1920 januárjában, Amerikában 26 tagállamban tiltották be az alkohol forgalmazását, előállítását, behozatalát, illetve fogyasztását. Főként gazdasági okokból kifolyólag, hiszen azok a munkások, akik alkoholt fogyasztottak, kevésbé voltak hatékonyak, illetve munkaképesek, így nem termeltek annyi hasznot, amennyi az elvárt lett volna.
Csapból folyó szeszes italok
A szeszes italok fogyasztása azonban még így sem szünetelt. Pikk-pakk kiépült a feketekereskedelem – amiből a híres-hírhedt Al Capone is jócskán bezsebelte a sok „zöldhasút”. Vagyonát főként ennek köszönhette. De nem csak Capone, számtalan további gengszterbanda is learatta a babérokat. Hiába tettek lépéseket a hatóságok, se a rendőrség, sem pedig az ügyészség nem tudta megakadályozni az illegális szeszkereskedelmet. Akkoriban többezer zugfőzde létezett, ami volt, hogy egy kézben volt, de többnyire az előbb említett bandák irányítása alatt működtek.

Magyarország
- 1919 márciusától augusztusig itthon is szesztilalom volt – amelyet törvény írt elő
- A rendeletben a szeszes italok értékesítését korlátozták a vendéglátóhelyeken
- Munkanapokon reggeli szesztilalom volt, vagyis reggel 9 óra előtt nem értékesíthettek, hogy a munkába igyekvők ne tudjanak hozzájutni az alkoholhoz
- Itthon egyes városokban, illetve Budapest egyes kerületeiben ma is vannak hasonló korlátozások az italfogyasztásra vonatkozóan
Hogy miért volt mégis ekkora kereslet az alkoholra?
A világháború után az embereknek szüksége volt a változásra, és arra, hogy kiadják magukból a feszültséget, hogy a fiatalok a katonaság után – már akik túlélték a háborút – szabadon kiereszthessék a fáradt gőzt. Persze mint már említettem, ez nem volt mindenkinek ínyére abban az időben. De nem csak az alkohol és a féktelen bulizások miatt, az akkori divattal is meggyűlt a bajuk a konzervatívoknak, amivel a fiatalokat csak még inkább feltüzelték arra, hogy ellenszegüljenek.
A lányok rövid ruhácskákban, sokszor már kissé hanyagul, de őrülten divatosan, és mesés cipőben járták a charlestont. Rövidre vágatták a hajukat, erős sminkeket és lenyűgöző ékszereket öltöttek magukra – ez persze annak is köszönhető, hogy akkoriban tárták fel Tutanhamon sírját, így az egyiptomi stílus begyűrűzött Amerikába.
A férfiak mellett a lányok is káromkodni kezdtek, és mindent eszközt megragadtak, hogy bosszantsák a bigott társadalmat.
Most mondjátok, hogy ti ezek után nem kaptatok kedvet egy kis csínytevésre? Őrült bulizásra, vagy csak ̶ le̶d̶ö̶n̶t̶e̶n̶i̶ elkortyolni, egy elképesztően jó kis koktélt egy füstös lebujban? Titkos jazzklubbal ugyan nem tudunk szolgálni, főként mert – hál' istennek – 1933 decemberében végül feloldották a szesztilalmat, köszönhetően annak, hogy az alkohol jó hatásaira szükség volt például a betegségek csökkentésében, illetve a gyógyászatban –, de ha hétvégén nektek is kedvetek támadna egy kis legális iszogatáshoz, ne fogjátok vissza magatokat, és kóstoljátok meg a híres Gatsby egyik kedvenc koktélját!

Mint julep (mentolos hideg puncs)
- 60 ml bourbon whisky
- 3–4 jégkocka
- cukor vagy méz
- 1 db lime
- körülbelül 1,5 dl szóda
- 5–10 friss mentalevél

Elkészítése:
- Tegyetek egy pohárba egy kanál cukrot vagy mézet, majd nyomkodjátok bele fél lime levét és a mentát.
- Adjátok hozzá a jeget meg a bourbont és öntsétek fel szódával.
- Végül a megmaradt fél lime-mal dörzsöljétek be a pohár peremét!



Csillagjegyetek elárulja, milyen koktél illik hozzátok!
„Fantasztikus dologra bukkantunk! Imádjuk a horoszkópot, na meg a finom csajos koktélokat is. Ez a kettő most párosul. Illetve csillagjegyeink párosulnak a koktélokhoz.”
Ha kíváncsiak vagytok, mi illik a ti csillagjegyetekhez, kattintsatok Emcsi cikkére!